Milyonların beklediği tarih belli oldu, bakanlıktan evlilik kredisi açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, merakla beklenen evlilik kredisi ödeme tarihlerini açıkladı. Sıfır faizli 150 bin TL’lik evlilik kredisi başvuruları kabul edilen gençlere ödemelerin Mayıs ayı içerisinde yapılacağını duyurdu.

Bu önemli açıklama, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanı Janos Csak’ın katılımıyla gerçekleşen Türkiye ile Macaristan’ın Aile Yapısının Güçlendirilmesine Yönelik Özgün Yaklaşımlar Paneli’nde yapıldı.

Başvuru şartlarına gelince, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi veya hissedarı olmamak, çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalamasının ve son aya ait gelirlerin toplamının 2 asgari ücretten fazla olmaması, resmi nikah tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olmak, bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmek ve belirli suçlardan kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunmamak gibi şartlar bulunmaktadır.

Bu destekleme programı, gençlerin aile kurmalarını teşvik etmeyi ve onları sosyal risklere karşı korumayı amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu kapsamında yer almaktadır. Evlilik kredisi desteği ile çiftlerin maddi olarak rahatlaması ve aile kurma sürecine destek olması hedeflenmektedir.

Kimler Faydalanabilecek?

18 ile 29 yaş arası gençler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar

Depremden etkilenen 11 ilde taşınmaz sahibi veya hissedarı olmayanlar

Son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmayanlar

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olanlar

Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt edenler

Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan; uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, bunların kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak suçlarından hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmayanlar

Başvuru Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvurular 15 Şubat 2024 tarihinde başladı ve süresiz devam ediyor.

Başvuru için gerekli belgeler:

Nüfus cüzdanı

Nikah beyannamesi

Gelir belgesi

Sağlık raporu

Evlilik öncesi eğitim katılım belgesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir